15 November TRNC Republican Anniversary in Doga International SchoolsFrom our Opening Ceremony

Bakan Özdemir Berova Doğa International Schools’un Düzenlediği 15 Kasım KKTC’nin 33’üncü Kuruluş Yılı Kutlama Törenine Katıldı.

 

Berova: Vatanına milletine bağlı nesillerle Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti baki kalır.

Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Özdemir Berova, Girne’deki Doğa International Schools’un düzenlediği 15 Kasım KKTC’nin 33’üncü kuruluş yılı kutlama törenine katıldı.

KKTC’nin ilanına ilişkin video gösterisinin yer aldığı etkinlikte daha sonra, öğrenciler, Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş’ın yazdığı “İki Bayrağım Var” adlı şiiri İngilizce olarak okudular.

Törende konuşan, Doğa International Schools Koordinatörü Tuğba Ece,Kıbrıs Türkü’nün kararlılıkla varoluşunun ispatı olan KKTC’nin 33’üncü yıldönümünü kutlamanın gururunu yaşadıklarını belirtti. 

Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Özdemir Berova da, Ulu Önder Atatürk’ün anıldığı bugünlerde;bir yandanda KKTC’nin kuruluşunun kutlandığını belirterek,Ulu Önder Atatürk ve silah arkadaşlarının Anadolu insanıyla büyük mücadelelerle yeni bir cumhuriyet kurduğunu; onun bu mücadelesinin başta Kıbrıslı Türkler olmak üzere birçok devlete rehber olduğunu söyledi.

Osmanlı İmparatorluğu’nun Kıbrıs’tan ayrılması ve İngiliz Sömürge Dönemi’yle, Kıbrıslı Türklerin varoluş mücadelesinin de başladığını hatırlatan Berova,Kıbrıslı Türklerin Dr. Fazıl Küçük ve Rauf Raif Denktaş önderliğinde verdiği varoluş mücadelesinin ardından, özgürlüğüne kavuşarak KKTC’yi kurduğunu anlattı.

KKTC’nin geliştirilerek daha ileriye götürülmesinde eğitimin büyük rol oynayacağına vurgu yaparakeğitim kurumlarında, ülkenin geleceğini olan nesillerin yetiştirildiğini kaydedenBerova, vatanına, milletine, bayrağına bağlı nesiller yetiştirilmesi halinde KKTC’nin baki kalacağını vurguladı.

Konuşmaların ardından, okul korosu Kıbrıs Şarkıları ve manilerinden örnekler sundu.

Etkinlik, Legonun çıkış hikayesi videosu, Lego etkinliği ve beden eğitimi jimnastik grubunun gösterisiyle sona erdi.

GALLERY